O MNIE

Edyta Reichel – urodzona w 1979 roku w Raciborzu, to absolwentka Uniwersytetu Śląskiego
w Cieszynie, stopień magistra sztuki uzyskała w 2003 r. na kierunku Edukacja Artystyczna
w zakresie Sztuk Plastycznych, specjalność – grafika.

 

 

Nauczyciel, plastyk z zawodu, od 2017 r. członek Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Gliwicko – Zabrzańskiego, gdzie brała udział
w zbiorowych wystawach. W kwietniu  2018 roku zaprezentowała cykl kolaży, instalacji na indywidualnej wystawie pt. „Obramowana wrażliwość – myśli zespolone” połączonej z wierszami autorstwa Joachima Marczinskiego w Gliwicach w Centrum Organizacji Kulturalnych.

W 2021 roku ukończyła Studia Podyplomowe w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej na Wydziale Nauk Społecznych i Ekonomicznych, uzyskując tytuł Trenera umiejętności społecznych.

 

W swoich pracach wykorzystuje naturalne organiczne formy przestrzenne i zestawia z matrycami na których można znaleźć i elementy ceramiki, grafiki, malarstwa. Łączy różne techniki artystycznego wyrazu, poprzez elementy przestrzenne tworzy kolaż, który  jak twierdzi ma w sobie więcej emocji, natężenia światła i cienia, przekazu w szczególności w połączeniu z wierszami Joachima Marczinskiego. Prace stają się mocne i bardziej wyraziste, w zestawieniu ze słowami wierszy, które mają w sobie niewyobrażalne pokłady emocji i przekazu.

 

Zrealizowała wiele twórczych działań, warsztatów, plenerów, projektów i konkursów. Uczestniczka projektu „Skarbiec ludzkich umiejętności”, gdzie zaprezentowała swoje twórcze działania w gminie Rudnik. Wciąż poszukująca i otwarta na sztukę aranżuje, tworzy własne formy ekspresyjne, instalacje, rzeźby, kolaże.

 

Na swoim koncie ma:

 • Wystawy grafik w Cieszynie, Andrychowie i Raciborzu
 • Wystawę retrospektywną w Budapeszcie (2007)
 • Wystawę „Lustro Wody” w Elbe-Elster/Niemcy 2006
 • Wystawę “Eine Lausitz”(Łużyce)w Elbe-Elster/Niemcy 2021

 

Od 2017 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, gdzie brała udział w wystawach Okręgu Gliwicko-Zabrzańskiego w wystawach zbiorowych oraz indywidualnych.

 

  • „Obramowana wrażliwość – Myśli zespolone” to wystawa instalacji i kolażu zainspirowana wierszami Joachima Marczinskiego –ZPAP Gliwice (kwiecień-maj 2018).
  • Utkane z myśli – blisko siebie” -to tytuł wystawy kolaży oraz instalacji Edyty Reichel, dla których inspirację stanowiły wiersze autorstwa Joachima Marczinskiego. Ekspozycję można było oglądać w domu książęcym na Zamku Piastowskim
   w Raciborzu
   26 lutego 2019.
 • Ekspozycja gościła również z inicjatywy grupy Ossian Art oraz Gminnego Ośrodka Kultury w sali wystawowej w Pilchowicach (w kwietniu 2019).

 

„Postawiło życie człowieka na scenie

Aby poddać ocenie…własną wrażliwość

Wiec stanął bezwstydnie nagi

Przyodziany jedynie w zewnętrzne pozory odwagi.

Odetchnął głęboko, uniósł głowę i popatrzył przeznaczeniu prosto w oczy

Próbując je jakoś obłaskawić – czymś zauroczyć

Szczerością spojrzenia

Prostotą myśli

Nieprzewidywalnością słów

Którymi obce usta będą za chwilę jego nagość przyoblekać …”

 

Fragment wiersza J. Marczinskiego

 

 

Zdaniem autora wierszy: „Pisanie to ukryte oczekiwanie wobec świata niezależne od realności ich spełnienia. To presja wnętrza, aby w jakiś sposób uzewnętrznić wrażliwość. To niezgoda na zapomnienie istnienia, to też próba kolorowania szarości codzienności. Bo pióro ma taki przywilej, takie przyzwolenie, że można nim napisać to co wstydzimy się powiedzieć. Życie cały czas przemawia do mnie poprzez dotyk, wzrok i słuch, więc tylko to wszystko przenoszę na papier. Jeżeli nie wykrzyczę piórem radości, smutku i piękna, które dostrzegam i przeżywam to jakby za karę bolą mnie myśli”. Joachim Marczinski urodzony 1962 r. w Raciborzu, mieszka w Borucinie, od 9 lat pisze, dla którego inspiracją do tworzenia jest samo życie.